Salezjańskie Szkoły Rzemiosł w Łodzi

Jesteśmy zespołem publicznych szkół katolickich, stawiających na rozwój zawodowy młodzieży. Patronem szkół jest św. Józef Rzemieślnik.

Szkoły mieszczą się w centrum Łodzi przy ul. Wodnej 34. Zajęcia zawodowe odbywają się również w obiekcie C3 Politechniki Łódzkiej przy al. Politechniki 11.

Nasza misja​

„Wychowywać dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli”​

To zadanie przekazał nam salezjanom św. Jan Bosko. Dlatego od prawie stu lat w Łodzi towarzyszymy młodym ludziom oraz wyposażamy ich w wiedzę i umiejętności zawodowe.

Technikum Salezjańskie

O szkole

Nasze technikum kształci w zawodach: technik mechatronik oraz technik informatyk. Uczniowie dzięki połączeniu przedmiotów ogólnokształcących oraz zajęć zawodowych, mają możliwość uzyskania matury, jak i kwalifikacji zawodowych, umożliwiających im start na studia w kierunkach technicznych, a także rozpoczęcie pracy w wybranym zawodzie.

Czas nauki

Nauka w technikum trwa 5 lat, podczas których uczniowie podchodzą do 2 egzaminów zawodowych oraz egzaminu maturalnego.

Technikum Salezjańskie

Salezjańska Szkoła Branżowa

O szkole

Nasza szkoła jest jedyną katolicką szkołą branżową w Łodzi. Kształcimy uczniów w dziedzinie mechatroniki we współpracy z grupą PKP Intercity oraz firmą Stadler, a także w dziedzinie mechatroniki ukierunkowanej na branżę energetyki odnawialnej we współpracy z firmami tej branży.

Czas nauki

Nauka składa się z dwóch etapów: 3 lata w szkole branżowej I stopnia + 2 lata w szkole branżowej II stopnia.

Szkoła Branżowa

Jaka jest różnica między technikum a szkołą branżową?​

W szkole branżowej położony jest większy akcent na przedmioty zawodowe i praktyczną naukę zawodu, która rozpoczyna się już od pierwszego roku kształcenia, zaś w technikum oprócz przedmiotów zawodowych i praktyk, akcent położony jest również na przedmioty ogólnokształcące, przygotowujące do matury.

Kierunki zawodowe

Kim jest mechatronik?​

To jeden z najbardziej potrzebnych zawodów dla szybko zmieniającej się rzeczywistości technicznej i rozwoju nowoczesnych technologii. Mechatronik zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu mechaniki, elektroniki, programowania, automatyki, robotyki oraz systemów sterowania. Mechatronicy poznają też zagadnienia z obszaru pneumatyki i hydrauliki siłowej oraz programowania sterowników PLC, które zarządzają procesami technologicznymi w fabrykach i zakładach produkcyjnych, a także w różnego rodzaju urządzeniach oraz pojazdach, w tym również kolejowych środkach transportu.

Kim jest informatyk?​

To zawód, bez którego niemożliwe byłoby dzisiaj funkcjonowanie naszego społeczeństwa w świecie nowoczesnych technologii. Informatyk buduje instalacje sieciowe oraz konfiguruje urządzenia odpowiedzialne za przesyłanie informacji w sieci. Poznaje budowę, zasady działania oraz konserwacji i serwisowania urządzeń techniki komputerowej. Uczy się programowania, tworzy aplikacje i programy komputerowe oraz projektuje i administruje bazami danych, a także tworzy strony internetowe z wykorzystaniem grafiki komputerowej i cyfrowych multimediów.

Przyszłość

Przyszłość mechatronika:​

Mechatronik po zakończeniu procesu kształcenia, posiada szerokie spektrum wiedzy i umiejętności technicznych, przez co staje się atrakcyjnym pracownikiem. Partnerem Salezjańskich Szkół Rzemiosł w branżowym kształceniu mechatroników są przedsiębiorstwa, które zajmują się eksploatacją i utrzymaniem kolejowych środków transportu , a także firmy z branży energetyki odnawialnej, w których uczniowie odbywają praktyczną naukę zawodu.

 

Przyszłość informatyka:​

Informatyk po zakończeniu procesu kształcenia, posiada szeroki zakres wiedzy i umiejętności, które pozwalają mu nie tylko sprawnie wykorzystywać nowoczesne narzędzia informatyczne i poruszać się po świecie wirtualnym, ale też tworzyć bezpieczną rzeczywistość cyberprzestrzeni. Staje się w ten sposób pracownikiem poszukiwanym przez wiele firm i instytucji, które bez informatyki nie mogłyby dzisiaj funkcjonować.

 

Strefa sportu

Sport w szkole

W szkołach salezjańskich można rozwijać także swoje talenty sportowe w różnych dyscyplinach: siatkówce, koszykówce, piłce nożnej, tenisie stołowym, lekkoatletyce, żeglarstwie oraz uczestniczyć w zawodach.

SL Salos

W rozwijaniu talentów sportowych pomaga uczniom Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej, które działa przy szkołach salezjańskich w Łodzi od ponad 30 lat.

Strefa sportu

Scroll to Top