Historia Salezjańskich Szkół Rzemiosł w Łodzi

od 1922 r.

Powstanie Szkoły

W roku 1922 łódzcy przemysłowcy i fabrykanci, zainspirowani przez biskupa Wincentego Tymienieckiego, zwrócili się do Towarzystwa Salezjańskiego z prośbą o poprowadzenie Szkoły Rzemiosł, mającej swoją siedzibę w Łodzi przy ul. Wodnej 34. Pierwsi salezjanie przybyli do Łodzi 4 sierpnia 1922 r. Po niezbędnych pracach organizacyjnych i adaptacyjnych, już w połowie września 1922 r., Szkoła Rzemiosł Towarzystwa Salezjańskiego rozpoczęła kształcenie zawodowe młodzieży. Od samego początku istniały cztery działy: ślusarski, tokarski, budowy maszyn i obróbki metali. Wkrótce wprowadzono również dział odlewniczy. Obok pierwszego budynku szkoły i warsztatów, wyrastały kolejne budynki szkolne wraz z salą przedstawień, która stała się kaplicą szkolną, a dziś jest kościołem parafialnym, poświęconym Matce Bożej Wspomożycielce Wiernych.

Reaktywacja Szkoły​

Choć władze komunistyczne w 1962 r. odebrały Towarzystwu Salezjańskiemu możliwość kształcenia młodzieży, salezjanie nigdy nie zrezygnowali z działalności wychowawczej i duszpasterskiej. Wkrótce po zmianach ustrojowych, powstało w 1991 r. Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące, które przez lata rozwinęło się w liczący dzisiaj ponad 800 uczniów Zespół Szkół Salezjańskich, kształcący nie tylko młodzież licealną, ale także najmłodsze pokolenie w Salezjańskiej Szkole Podstawowej. Przez cały czas w środowisku salezjańskim żywa była potrzeba powrotu do szkolnictwa zawodowego. Po wielu staraniach, udało się w 2019 r. reaktywować Salezjańskie Szkoły Rzemiosł, w ramach których z dniem 1 września 2020 r. swoją działalność wznowiło Technikum Salezjańskie, wpisując się nową kartą w rozpoczętą przed stu laty tradycję salezjańskiego szkolnictwa zawodowego w Łodzi. Pod historyczną nazwą Salezjańskich Szkół Rzemiosł w Łodzi, w nowej odsłonie i z wykorzystaniem nowych technologii, młodzież rozpoczęła swoje kształcenie w zawodach technik mechatronik i technik informatyk, pod troskliwym okiem salezjanów i z pomocą partnerów, którymi są Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. w Łodzi oraz Politechnika Łódzka, a także firmy MCD Electronics, WBP Rogów oraz Gühring.

Szkoła Branżowa​

Od 1 września 2023 roku swoją działalność rozpoczęła Salezjańska Szkoła Branżowa I stopnia, kształcąc młodzież w zawodzie mechatronika. W prowadzeniu szkoły branżowej salezjanie współpracują z „PKP Intercity” S.A. oraz PKP Intercity Remtrak, a także z firmami z branży energetyki odnawialnej, które zapewniają uczniom przestrzenie oraz instruktorów do praktycznej nauki zawodu. W roku 2022 rozpoczęła się budowa nowego obiektu, który powstaje w miejscu dawnych warsztatów szkolnych, pomiędzy obecną halą sportową a ul. Nawrot. Znajdą w nim miejsce pracownie i laboratoria zawodowe oraz sale dydaktyczne.

Przyszłość​

W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie szkoły branżowej II stopnia, umożliwiającej uzyskanie kolejnej kwalifikacji zawodowej oraz matury, a także Branżowego Centrum Umiejętności, w którym swoje kwalifikacje i umiejętności w zakresie mechatroniki oraz eksploatacji i utrzymania kolejowych środków transportu będą mogli podnosić również dorośli. *

Film o historii szkoły​

Audycja radiowa o reaktywacji szkoły

Zdjęcia

Scroll to Top